Usta İşi

Küçük yaşlarda dahil olunan atölyelerde ustalar sadece mesleğin inceliklerini öğretmez çıraklarına;

öğrenilen sanat, ezber edilen manadır. Sırasıyla o sırlı kapıdan girdiğinizde yiğit, yamak, çırak, kalfa, nakip,halife, şeyh olursunuz, hayat gibi merhale merhaledir atölye. Her merhalede hem hayata hem de mesleğendair bir basamak kat edersiniz. Zaman sindire sindire ağır geçer atölyede; pişersiniz, demlenirsiniz, önce mana insanı sonra usta olursunuz.

Camii Kubbe; Mermer-Taş İşçiliği, Hat, Çini, Revzen, Ahşap İşlemeciliği, Alem, Nakış-Kalem İşi başlıklarında bu merhalelerden geçen, ömürleri boyunca mana ezberi yapan ustalarla çalışıyor. Öyle ki; Camii Kubbe’nin kurucusu Ömer Faruk Çalışkan da bu kademelerden geçmiş bir usta, Türkiye’nin hemen hemen her köşesinde mesleğini icra ederken tanıştığı onlarca ustanın ismi Camii Kubbe’nin kabarık fihristinde yer almakta.

Bu envantere Türkiye’nin sayılı üniversitelerinde bulunan Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğretim üyeleri de dahil. Camii Kubbe’nin sahip olduğu bu eşsiz envanter sadece sanat başlıkları ve icracı ustaları değil, bu ustaların ürettiği eserlerin detaylı kataloğunu da içermekte.
Her yıl güncellenen bu arşiv Türkiye’de tek olma özelliğine sahip.